Ing. Slavomír Škvarka 04 Jul 2021 Iné Tréning Cvičenie
Image
pall of press cvik

VIDEO ako na pall of press si môžete pozrieť TU

 

Schopnosť odolávať vonkajším silám pri rotácii, je primárna funkcia šikmých vnútorných svalov brucha. Zároveň táto funkcia napomáha po silovej stránke výkonu a taktiež prispieva k ochrane vašej chrbtici. Pýtate sa, že ako? Možno práve slabosť týchto svalov, či neschopnosť sa reflexne zapojiť v celej svalovej súhre pri rotácii je to, čo prispieva k vašim bolestiam chrbtice, keďže vzpriamovače následne v dôsledku kompenzácie musia vykonávať o to viac práce, čím dochádza k ich preťažovaniu. A touto slabosťou funkcie týchto svalov „trpí“ samozrejme aj váš výkon. A možno sa im aj snažíte dať pravidelne zabrať a možno (teda najskôr) aj zlým spôsobom (ako to už býva). A tak som sa rozhodol vám dnes ukázať skvelý a zároveň praktický cvik, ktorým práve túto antirotačnú funkciu vášho stredu tela viete jednoducho a efektívne precvičiť. ;-)

 

V kontexte efektivity bude samozrejme ako vždy rozhodujúce správne prevedenie. Ako som už načrtol v úvode, cieľom (a teda aj základom tohto cviku) bude predovšetkým stabilizovať (zabraňovať pohybu).

Ako na pall of press? :-)

Postavíte sa na šírku ramien, nohy sú v kolenách mierne pokrčené (nie prepnuté), no môžete skúsiť aj pozíciu podrepu, či drepu, prípadne výpadu. Držiak uchopíte oboma rukami, spevníte stred tela a s výdychom odtláčate od seba držiak kladky a s nádychom priťahujete k sebe. Možné je použiť aj expander, či SM gumy, prípadne iný druh odporu. Ramená majte po celý čas odkrčené a pod ušami. Dôležité je aby vás kladka nevyrotovala do strany, alebo aby ste to silou nevykompenzovali vyrotovaním v trupe do opačnej strany. A preto odporúčam sa radšej vyhnúť veľkým váham, obzvlášť v začiatkoch zahájenia tohto skvelého cviku. Popri tom všetkom sa po celý čas snažte udržať rovný chrbát, inak opäť doplatíte na chybné prevedenie bolesťami chrbtice. Nehovoriac o tom, že sa takto budete opäť len pripravovať o efekt inak veľmi nápomocného cviku.

 

A teraz, keď už viete ako na vaše "šykmáče", tak smelo hor sa s rozumom do nich. :-)