VIDEO ako na nosenie záťaže si môžete pozrieť TU
Nedávno som vám odprezentoval farmársku chôdzu s jednoručkami ako jeden zo spôsobov ako prísť jednoducho a rýchlo k sile. Dnes som sa rozhodol vám ukázať ďalšiu efektívnu možnosť aj s viacerými jej alternatívami. Ako už samotný názov napovedá, bude sa jednať a nosenie záťaže nad hlavou. Výhody tohto cviku spočívajú plus mínus ako vo farmárskej chôdzi, no na svoje si v tomto prípade prídu aj ramená, kde môžete zlepšiť ich stabilitu a silu. Neodporúčam ale vykonávať tento cvik v prípade obmedzenej mobility hrudnej chrbtice (kedy si to v dôsledku kompenzácie bude odnášať predovšetkým oblasť bedrovej chrbtice), či ramien, prípadne asymetrie mobility medzi pravým a ľavým ramenom (kedy bude opäť trpieť jedno rameno na úkor druhého). Odporúčam teda prv na tento cvik pripraviť vaše telo po funkčnej stránke. Kým sa tak stane môžete sa smelo pustiť do spomínanej farmárskej chôdze, o ktorej benefitoch si môžete prečítať v nedávnom príspevku.
Prevedení, ktoré nám tento cvik ponúka máme hneď viacero. To najjednoduchšie, ktoré bude zrejme vyhovovať väčšine z vás bude s veľkou činkou nad hlavou. Môžete túto alternatívu zakomponovať aj do tréningu ramien, keď po tom, čo docvičíte sériu tlakov sa poprechádzate s činkou nad hlavou, či si trocha „potancujete“ na mieste. Taktiež môžete použiť dva ketllebelly, či dve činky. Jednoručný variant bude klásť zvýšené nároky na bočné stabilizátory a alternatíva s kettlebellom hore dnom bude zas klásť svalstvu vášho ramenného pletenca väčšie nároky na stabilitu, čím sa z tejto alternatívy stáva skvelý p/rehab cvik. :-)
V každom jednom prípade samozrejme odporúčam dbať na prácu svalov stredu tela.
Použiť môžete prakticky akýkoľvek typ záťaže. Čiže vo vašich rukách môže skončiť aj sand bag, medicimball, drevo, či skala v lese. V neposlednom rade si takto hravo môžete zacvičiť aj doma so svojím bábom a frajerka sa taktiež poteší, ak ju zvládnete takto aspoň chvíľu poniesť. Samozrejme byť silnou ženou tiež nie je ako na škodu, tak ani na hanbu. ;-) ;-)
Na záver si tak vravím, že aké je to jednoduché a pri tom tak účinné, samozrejme pri podmienke správneho a pravidelného prevedenia.
Tak čo? Ktorý variant bude ten, ktorý skúsite na najbližšom tréningu?